Ankara’da Gezilecek Yerler

  Ankara’da Gezilecek Yerler

  Ankaraya ilk defa gelenler için ulaşım konusunda kısa bir bilgi vereceğim. Sonrasında Ankara’da gezilecek yerler yazımıza devam edebiliriz. Uçakla geliyorsanız ve vasıta kiralamadıysanız, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleriyle 40 dakikalık seyahatle önce Kızılaya gitmelisiniz. Otobüsle geliyorsanız terminalden metroyla Kızılaya gitmelisiniz.10 dk filan sürecektir. Kızılay diyorum çünkü Kızılaydan gideceğiniz ya da gezeceğiniz her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

  Ankara’da Gezilecek Popüler Yerler

  Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da gezip görülecek birçok yer vardır. Aslında birçoğuna göre gezip görülecek yerlerin az olduğu söylense de aslında durum tam tersidir. Yani tatil amaçlı gittiğiniz Ankara’da gezip görülmesi gereken yerlere uğramak için mutlaka bir plan yapmanız gerekmektedir. Peki Ankara’da gezip görülecek yerler nereleridir? Şimdi bunlara bir göz atalım. Siz de bu listeye göz atarak, Ankara tatilinizde ya da gezinizde gezecek olan her yeri kolayca bulabilirsiniz.

  Ankara’da Gezilecek 13 Güzel Yer

  1- Ankara Kalesi – Ankara’da gezilecek yerler listemizde kahve içmeniz ve Ankara manzarasını izlemeniz gereken tarihi yer

  Ankara Kalesi

  Ankara Kalesi

  Tam 4 bin yıllık bir mazisi olan Ankara Kalesi, birçok topluluk tarafından savunma ve yerleşim amaçlı olarak kullanılmıştır. Bu yüzden geçmişten günümüze birçok defa onarım görmüştür. Kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen Ankara Kalesi, geçmişten günümüze onarım gördüğünden de yapısını korumayı başarmıştır. Çevresinde birçok hediyelik eşya dükkanı ve kafelerin bulunduğu Ankara Kalesi sizin de mutlaka gezip görmeniz gereken yerler arasındadır. Bu yüzden sizin de burayı listenizin başına almanızı tavsiye ediyorum.

  2- Anıtkabir – Ankaraya gelen ziyaretçilerin çoğu Ankara’da gezilecek yerler listesinde hiç bir yere uğramasa bile mutlaka Anıtkabir’e uğrar

  Anitkabir Ankarada gezilecek yerler

  Anitkabir – Ankarada gezilecek yerler

  1944-1953 yılında yapılan ve Milli duygularımızı yansıtan ve ülkemizin en önemli yerlerinden biri olan Anıtkabir‘i Ankara gezinizde mutlaka görmelisiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin olduğu ve eşsiz bir yapıda olan Anıtkabir, yurt dışından da birçok ziyaretçi almaktadır.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İzmir'de Tatil,İzmir Otelleri Ve İzmir Pansiyonları

  3- Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Neydik Ne Olduk diyenlere Ankarada gezilecek yerler listesinde 3 numaramız

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara Gezilecek Yerler

  Anadolu Medeniyetleri Muzesi – Ankara Gezilecek Yerler

  Ankara Kalesinin hemen dış duvarlarının güneyinde ve Atpazarı semtinde bulunan, Anadolu Medeniyetleri Müzesi de Ankara tatilinizde görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. 15. yüzyıla ait olan ve biri Rum Mehmet Paşa, diğeri ise Veli Mahmud Paşa yaptırılan bu yapı eşsiz bir güzelliğe sahip bir Osmanlı yapısı. Dünyada eşi benzeri bulunmayan bu mekanda, Anadolu’da yaşayan medeniyetler ait olan birçok buluntu da mevcut. Anadolu Medeniyetler Müzesini listenizin mutlaka ilk sıralarına almalısınız.

  4- Hacı Bayram Cami – Dini motiflerle bezeli büyük bir türbe ve çevresinde her türlü İslami alışveriş için onlarca dükkan

  haci bayram camii ankara gezilecek yerler

  Haci Bayram Veli Camii ve Türbesi

  Tarihi 1427 yılına dayanan ve mimar Mehmet Bey tarafından inşa ettirilen bu tarihi yapı, Ulus’ta bulunuyor. Dış duvarları da taşlar üzerine tuğlalar örülerek yapılan bu yapının en önemli bölümü ise Hacı Bayram-ı Veli Türbesi. Bayramiye tarikatının kurucusu olan Hacı Bayram, yapıya aynı zamanda ismini vermiştir. Yapılışından itibaren, 1711 ve 2011 yılında onarılan yapı aslını hala korumaktadır. Ankara’ya tatil amaçlı gittiğinizde seyahat edeceğiniz yerlerin arasında Hacı Bayram Camisini eklemeniz de öneriyorum.

  5- Augustus Tapınağı -Ankarada gezilecek yerler listemizde tarih meraklılarının ziyaret etmesi gereken bir yer

  Ankara Augustus Tapinagi Ankara Gezilecek Yerler Listesi

  Ankara Augustus Tapınağı -Ankara Gezilecek Yerler Listesi

  Hacı Bayram Caminin hemen yanında bulunan Augustus Tapınağı, milattan önce 25 yılında yaptırılmıştır. Eski zamanlarda Galatya’nın başkenti olan Ankara, Roma İmparatorluğuna girdikten sonra burada kutlamalar yapmak için yaptırılmıştır. Aynı zamanda İmparator Augustusa bağlılığın kanıtlanması için inşa edilmiştir. Bizans döneminde ise çevresine çeşitli eklemeler yaptırılmıştır. Ankara’ya gittiğinizde Augustus Tapınağını da listenize kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Anamura Ulaşım-Anamur Yolları

  6- Kurtuluş Savaşı Müzesi – Çocuklarınıza bu vatanı nasıl aldığımızı öğretmek için gitmeniz gereken bir müze

  Kurtulus Savasi Muzesi Ankarada Gezilecek Populer Yerler

  Kurtuluş Savaşı Müzesi – Ankarada Gezilecek Popüler Yerler

  Ankara’da görebileceğiniz yerlerin başında bir diğer tarihi yapı olan Kurtuluş Savaşı Müzesi geliyor. 1. TBMM olarak kullanılan bu yapı, günümüzde ise Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılıyor. Mimar Salim Bey tarafından tasarımı yapılan bu yapı, 1915 ve 1920 yılları arasında yaptırılmıştır. Tamamlandıktan sonra 1924 yılına kadar meclisinin tüm faaliyetleri burada yapılmıştır. Bu görevinden daha sonra ise Hukuk Mektebi, Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi, Maarif Vekaleti Binası olarak hizmet vermiştir. 1961 yılına gelindiğinde ise yapı halka açık olan bir müzeye dönüştürülmüştür. Cumhuriyet dönemine ait olan resmi yazışmalar, Lozan ve Sevr Anlaşmaların dair belgeler, Atatürk’e ait yazışmalar bulunmaktadır. Siz de Cumhuriyete tanık olacağınız bu yapıyı, dilerseniz kolayca gezebilirsiniz.

  7- Devlet Resim ve Heykel Müzesi

  1927 yılında inşa edilmiş olan, 1. Ulusal Mimarlık Akımının en güzel ve önemli örnekleri arasına yer alan, Türk Ocakları Merkez Binasında bulunan ve faaliyet gösteren Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1980 senesinde halka açılmıştır. Geçmiş zamanlarda birçok etkinlik için kullanılmış olan bu yapıda, şimdilerde ise Cumhuriyet öncesi ve sonrası döneme ait Türk plastik sanatı yer alıyor. Abdülmecid Efendi, Abidin Dino, Fikret Mualla, Hikmet Onat gibi bu alanlarda çalışma yapmış birçok sanatçının eserleri bu müzede sergileniyor. Müzenin açılış amacı ise plastik sanatının oluşumu ve gelişimini gelen ziyaretçilere bu yolla aktarmaya çalışmak. Ayrıca bünyesinde bir sahne de bulunan bu yapıda, müze dışında, konferans, panel ve konserler de düzenlenebiliyor. Kısacası sizler de burayı Ankara’da gezip görebileceğiniz yerlerin arasına yazabilir ve sanat eserlerine şahit olabilirsiniz.

  8- Cumhuriyet Müzesi

  Cumhuriyetin oluşum aşamalarına şahit olmak isteyen herkesin ziyaret edebileceği mekan olan Cumhuriyet Müzesi, 2. TBMM binası olarak kullanılmış. Yapımı 1923 yılında tamamlanmıştır. 1924 ile 1960 yılları arasında ise meclisin faaliyetleri burada gerçekleştirilmiştir. Bir dönem Merkezi Antlaşma Teşkilatı tarafından da kullanılan yapı, 1981 senesinde müzeye dönüştürülmüştür. Kurtuluş Savaşı Müzesinde olduğu gibi bu müzede de dönemin eşyalarını görebilirsiniz. Ayrıca bir bölümde de Nutuk eserinin dinletisine kolaylıkla katılabilirsiniz. Siz de Cumhuriyete tanık olmak isterseniz, Cumhuriyet Müzesini, Ankara’da gezip göreceğiniz mekanlar arasına alabilirsiniz.

  9- Kocatepe Cami

  1967 ile 1987 yıllarında inşa edilen Kocatepe Camisi, Ankara’nın en büyük dini yapıları arasında yer almaktadır. Dönemin devlet adamlarından olan Turgut Özal’ın açılışını yaptığı camide Osmanlı mimarisinin izlerini görmek mümkün. Burayı da gezeceğiniz yerler listesine alabilirsiniz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Cazip Tatil Seçenekleri

  10- Gençlik Parkı

  Kentin en önemli merkezleri arasında yer alan Gençlik Parkı, 275 bin metrekare bir alan içeirisinde inşa edilmiş. Burada dilerseniz rahatça eğlenebileceğiniz ya da dinlenebileceğiniz birçok yer bulmanız mümkün. 1936 ile 1943 yıllarında yapılan çalışmalarla Ankara’ya kazandırılan bu yapıda kentin en büyük tiyatro merkezi de bulunuyor. Eğlence merkezlerinin bulunduğu Gençlik Parkı, gezeceğiniz yerlerin arasına alabilirsiniz.

  11- Ulucanlar Cezaevi Müzesi

  1925 ile 2006 yılları arasında cezaevi olarak faaliyet göstermiş, 2009 yılında yapılan bir yıllık çalışmayla birlikte Ulucanlar Cezaevi Müzesine dönüştürülmüştür. Türkiye tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Ulucanlar Cezaevi; Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yanı sıra, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Yılmaz Güney gibi birden fazla kişinin tutuklu kaldığı bir cezaevi statüsünde yer alıyor. Şimdilerde ise müze olarak kullanılan müzede birçok kişinin balmumu heykelleri bulunuyor. Ankara’ya tatil amaçlı gittiğinizde buraya da uğrayabilirsiniz.

  12- Kızılay Meydanı

  Birçok kişi tarafından Kızılay Meydanı Ankara’nın kalbi ve simgesi olarak gösteriliyor. Bu meydanda bolca alışveriş yapabileceğiniz birçok yer mevcut. Ayrıca Kızılay Meydanının bu kadar çok önemsenmesinin nedeni, birçok önemli yere çok yakın olması olarak gösterilebilir. Ayrıca eğer isterseniz hemen bir üst ya da alt sokakta yemek yiyebilirsiniz.

  13- Dikmen Vadisi – Gezdiniz gezdiniz binalardan sıkıldınız bir nefes almak için

  Dikmen vadisi Ankara

  Dikmen vadisi – Ankara Gezilecek Popüler Yerler

  Özellikle doğa aşığı olan gezginlerin hiç vazgeçmediği Dikmen Vadisi, kolay ulaşımıyla da en gözde mekanlar arasında yer alıyor. Ayrıca bakımlı olması, güvenli bir yapıda olması sebebiyle de birçok kişi tarafından ziyaret edilen parkta aynı zamanda, spor da yapabilirsiniz. Ayrıca akşam saatlerinde mükemmel fotoğraflar çekebileceğiniz vadide, birçok kafe bulunuyor. Eğer isterseniz, Dikmen Vadisini gönül rahatlığıyla Ankara’da gezeceğiniz yerler listesine alabilirsiniz.

  Siz de bu saydığımız yerlerin keyfinize göre tatilinizde gezip görebilecek listenize ekleyebilirsiniz. Eski tarihle birlikte Cumhuriyet tarihine de Ankara’nın bu eşsiz yerleriyle şahit olabilirsiniz. Ayrıca söylemeden edemeyeceğim Ankaraya geldiğinizde Gölbaşında da göl kenarında bir kahve içmenizi öneriririm. Orasının ayrı bir havası var ve çok hoşuma gidiyor. Her ne kadar şehir merkezinden 30 dk filan sürüyor olsa da benden size tavsiye. Ankarada otel ve pansiyonlar için sitemizden ucuz fiyatlı oda kiralamanız mümkün. Bir kez daha hepinize iyi bir Ankara Gezisi diliyorum.