Çörek otu Faydaları

Çörek otunun faydaları tarih öncesi çağlara dayanıyor. Tıbbın en çok kullandığı bitkiler arasında yer alan çörek otu, pek çok sağlık sorununa şifa olarak kullanılabilir. Yapılan her yeni bilimsel çalışmanın sonunda çörek otunun iyi geldiği hastalıkların listesi artış göstermektedir. Hem tohumu hem de yağı faydalı olan çörek otu, siyah görüntüsüyle susamı andırır.

Kleopatra tarafından güzellik ve Hipokrat tarafından karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanıldığı bilinen ot, içinde bulunan timokinon maddesiyle antikanserojenik özellik gösterir. Alzheimer, sindirim sorunları, diyabet, egzama, kolesterol ve alerji tedavisinde çörek otundan faydalanılabilir.

Çörek otu İçindeki Vitaminler

Nigella sativa olarak adlandırılan bitki, eski Mısır, Yunan ve İslam dünyasının en çok faydalandığı bitkiler arasında sayılabilir. Vitamin, çeşitli yağlar, karbonhidrat ve besin maddeleri açısından zengin olan bitki, mineral deposudur.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çörek otunun kansere faydaları

Vücudun savunma sistemini geliştirici etki gösteren çörek otu, kötü hücrelerin programlı olarak yok edilmesine de katkı sağlar. Anti-tümör etkisiyle;
* Kolon
* Akciğer
* Prostat ve
* Pankreas kanserinde tedaviye destek olan bitki, ilaçların etkisinin artmasına da katkı sağlar.

Alerji tedavisinde; yapılan pek çok klinik çalışma özellikle alerjik rinit tedavisinde çörek otu kullanımını desteklemektedir. Düzenli kullanım sonucunda yaşanan ve gündelik hayatı sekteye uğratan semptomların azalmasını sağlayan ot; burun tıkanıklığından ödeme, hapşırmadan kanalların tıkanmasına kadar pek çok sorunu ortadan kaldırır.

Alzheimer tedavisinde; bellek, dikkat ve konsantrasyon üzerinde olumlu katkılar yapan çörek otu, yaşlıları tehdit eden yeni nesil hastalıkta tedaviye destek amaçlı olarak kullanılabilir.

Astım ve bronşit tedavisinde; akciğer fonksiyonlarının tedavisinde etkili olan madde, hırıltılı solunum ve öksürük ataklarına iyi gelir. Solunum borusunu genişletirken vücutta biriken balgamı da çözen çörek otu, ekstresinin epilepsi krizlerine iyi geldiği de söylenebilir.

Yüksek kolesterol tedavisinde; kötü kolesterolü düşürürken kandaki yağ dengesini de sağlayan bitki, günde iki kez toplamda 1 gramı geçmeyecek şekilde tüketilebilir. Kan basıncı üzerinde de dengeleyici rol üstelenen doğal besin, doktor kontrolünde tansiyon hastalarına da deva olabilir.

Diyabet tedavisinde; Tip1 ve Tip2 diyabetin önlenmesinde kullanılan çörek otu, yan etki göstermeksizin glukoz toleransını geliştirebilir. Kan şekeri kontrolü ve insülin duyarlılığını artıran madde, düzenli olarak doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.

Çörek Otunun Günlük Hayata Konfor Katan Özellikleri

Çörek otunun başlıca faydaları

Hazmı kolaylaştıran ve idrar söktürücü özellik gösteren çörek otu bitkisi, sindirim sisteminde yaşanan sorunların hızlı bir şekilde giderilmesinde etki gösterir. Öksürük ve baş arısına iyi gelen maddeler sayesinde çörek otunun günlük kullanımı özellikle yoğun günlerde tercih edilebilir. Hücre yenilenmesini hızlandırarak yaraların daha çabuk kapanmasını sağlayan bitki, boğaz ağrısı ve şiş bademcikler üzerinde de kısa sürede etki gösterir.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

Çörekoyunun Faydaları

Yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin olan bitki, cilt sağlığı açısından da faydalıdır. Cilde ihtiyacı olan doğal nem dengesini veren çörek otu, bakteriyel enfeksiyonları da ortadan kaldırır. Kırışıklık ve leke önleyici olarak kullanılabilecek olan yağ, çevresel stres kaynaklı sıkıntılarda doğal çözüm sağlar.

Sedef hastalarının cildinde görülen ve sosyal anlamda sıkıntı yaratan plakların tedavisinde de etkili olan şifa kaynağı, cilt renginin korunmasında da kullanılır. Yaralı ve yanık bölgelerde iltihap oluşumunu engelleyen ot, cildi yenileme özelliği gösterir. Akne tedavisinde ve saç sorunlarına kullanılan çörek otlu karışımlar, güvenle kullanılabilir.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

İşlenmemiş tohumlar yemeklerle birleştirilerek tüketilebilir. Cilt sorunlarında ise çörek otu yağı kullanımı tercih edilir. Ambalajlı ürünlerde önerilen dozun kullanılması ve daha hızlı fayda sağlamak amacıyla doz aşımına gidilmesi son derece yanlıştır. Genel olarak önerilen günlük miktar 1-2 çay kaşığıdır. Kullanım öncesinde hekime danışılması tavsiye edilir.

Originally posted 2022-05-22 21:26:54.